Solidworks Kalıp Tasarımı Nasıl Yapılır?

Solidworks, 3 ve 2 boyutlu katı tasarımların yapılabilmesi amacıyla özel olarak geliştirilmiş bir yazılımdır. Özellikle endüstriyel alanda çeşitli uygulamalarda çok sık kullanılan bu yazılım, en etkili ve verimli sonuçlar sunan 3D yazılımlar arasındadır. Komplike ve detayları tasarımlardan basit modellemelere kadar her alanda kolaylıkla kullanılabilen Solidworks, özellikle kalıp tasarımında yoğun olarak tercih edilir.

solidworks kalıp tasarımı

Solidworks kalıp tasarımı nasıl yapılır? merak edenler için tasarım sürecinin birden fazla araca ev sahipliği yaptığı belirtilmelidir. Kalıp tasarımının yapılabilmesi adına özel olarak geliştirilen bu araçlar, tasarım sürecinin her aşamasında aktif olarak kullanılır. Solidworks ile yapılan kalıp tasarımı sürecinde birden fazla aşama bulunur ve her bir aşamada yüksek düzeyde hassasiyet gerekir.

Solidworks Kalıp Tasarımı Nedir, Ne İşe Yarar?

Solidworks kalıp tasarımı, %95 oranında verimlilik olanağı sağlayan ve prototiple en uygun modelleme yapabilmeye olanak tanıyan bir çeşit tasarım sürecidir. Özel kalıpların tasarlandığı bu uygulamalar, endüstriyel alanda kullanılan hemen her türden kalıbın üretilebilmesini sağlar. Ayakkabıdan çantaya, otomotivden elektrik panellerine kadar oldukça geniş bir alan içerisinde Solidworks kalıp tasarımlarının kullanılması mümkündür.

Solidworks Kalıp Tasarımı Yapım Süreci

Solidworks kalıp tasarım süreci belirtilmiş olduğu gibi birden fazla aşamadan oluşur. Sürecin ilk aşamasında “Draft Analizi” adı verilen açı uygunluğunun test edilmesi süreci bulunur. Bir sonraki aşamaya geçildiğinde ise herhangi bir aksaklık ya da sorunla karşılaşılmaması adına; “Ters Açı Analizi”, “Ayrım Hattı Analizi” ve “Ayrım Çizgileri” incelemeleri gerçekleştirilir.

Sürecin bir sonraki basamağında kalıbın yüzey bölgesine yönelik çalışmalar yer alır. Bu çalışmalarda “Kapatma Yüzeyleri”, “Ayrım Yüzeyleri” ve “Kurallı Yüzey” incelemeleri gerçekleştirilir. En gerçekçi tasarımın elde edilmesi adına bu aşamada yüzey hattı en efektif gözlem araçlarıyla gözden geçirilerek sürecin son aşamasına geçilir.

Son aşamada ise tasarımı tamamlanan kalıbın ayrım süreci başlatılır. “Kalıp Ayırma” aşamasında kalıbın fiziki ve gerçekçi görünümü elde edilir. Tüm bu süreçler tamamen alanında profesyonel ve uzman olan kimseler tarafından gerçekleştirilmelidir. Solidworks kalıp tasarımı hakkında fikir sahibi olmak adına https://www.berkzamakdokum.com/solidworks-kalip-tasarimi adresini inceleyebilir ve profesyonel yaklaşımların temel esasları hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirisiniz.