Şehirden Çok Ülke

Ünlü tarihçi Napolyon, Dünya eğer bir ülke olsaydı İstanbul başkent olur demişti. Bunu tarihçilerin çoğu kabul ediyor. Türkiye’nin en önemli şehri, ekonomisinin can damarı, istihdamın neredeyse büyük bir çoğunluğunu tek başına omuzlayan bir şehirden bahsediyoruz. Bunlar somut verilerle sabit, bir de soyut kavramlar var daha doğrusu manevi değerler var.

Bütün güzellikleriyle devasa bir şehir

Şehirden çok ülke
Şehirden çok ülke

Tarihin dibine kadar yaşandığı bir şehir burası, sanki bütün dünyanın tarihine yön vermiş gibi heybetiyle selamlıyor kendisini ziyaret etmeye gelenleri. Marmara denizi, boğazı birbirinden ayıran gerdanları, altın boynuzu Halici, tepeden bakmak isteyenleri için Galata’sı, heybetiyle ve görkemiyle yedi tepeden biri olan Süleymaniye’si, altı minaresi ve eşsiz büyüsüyle Sultanahmet’i, bu şehrin kalbidir.

Yabancı turistlerin doğu Avrupa olarak geldikleri aslında Avrupa’nın tam orta noktası bilinen ve bu şekilde kabul edilen şehri İstanbul, tarihiyle olsun, heybetiyle olsun, kalabalığıyla olsun, trafiğiyle olsun, eşsiz güzellikleriyle olsun, tek başına bir güzelliktir. Bu güzelliğin içerisinde yaşayan insanlar şanslı, yaşamayanlar ise bu şehrin hayalini kuruyorlardır eminim.