Salon İçin Perde Seçimi Nasıl Yapılır?

Birçok kişi gibi siz de salon için perde seçimi nasıl yapılır merak ediyorsanız bazı püf noktalarına dikkat ederek kolaylıkla seçiminizi yapabilirsiniz.

Salon için perde seçimi nasıl yapılır merak ediyorsanız, öncelikle evinizin diğer demirbaşlarını almalısınız. Yanı koltuk ve halılarınızı almadan perde almamalısınız. Her evin pencere ölçüsü ve tavan yüksekliği de farklı olduğundan doğru perdenin seçilmesi biraz zorlaşabilir. Bu durumda öncelikle koltuklarınız ve halılarınız, sonra ise tavan yüksekliği ve pencere boyutunuza göre seçiminizi yapmalısınız. Oldukça farklı perde stillerinin söz konusu olduğu birçok durum için size perde seçiminde tercih edeceğiniz alternatifleri sunuyoruz.

Alçak Tavanlı Salonlar

Alçak tavanlı salonlar için salonun basıklığını kamufle edecek düz renkler tercih edilmelidir. Bununla birlikte diğer mobilya ve ev tekstili ürünleriyle uygun modeller seçmeniz gerekmektedir. Perde seçimi ve mobilya gibi çok sayıda ürünü detaylandırmak istediğinizde de düz renklerle uygun ara tonları tercih edebilirsiniz. Desenli koltuklarınızla düz perdeleri alçak tavan evlerinizde kullanabilirsiniz.

Yüksek Tavanlı Salonlar

Yüksek tavanlı salonlar söz konusu olduğunda da çok geniş renk ve model alternatifleriniz olacaktır. Özellikle kadife fon perdeler, yüksek tavanlı evlerinizde yerlere kadar uzanan stiller dikkat çekmektedir. Yüksek tavanlı salon perdesi modelleri klasik stili tercih edenlere hitap etmektedir. Çift kanatlı ve farbelalı modelleri güvenle tercih edebilirsiniz.

Salon Perde Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Salonun tavanına uygun olan modelleri tercih edin
  • Koltuk ve mobilya seçimini perde seçiminden önce yapın
  • Desenli ve düz koltuklarla kullanılacak perdeleri seçerken, mutlaka desenli/düz şeklinde ayrım yaparak tercih yapın

Son dönemde tercih edeceğiniz perde modellerinin popülaritesini merak ediyorsanız moda dergilerini karıştırabilirsiniz. Darbelere dayanıklı ve şık modellerin yanı sıra, kolay temizlenebilir modeller tercih etmelisiniz. Bu modelleri seçerken ihtiyacınız olan boyutlarda gerekeceği için ölçü alınması son derece önemlidir.

Renk ve Desene Göre Perde Seçimi

Renk ve desene göre perde seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler bilindiğinde kısa sürede alışverişinizi tammalayabilirsiniz. Renkli tül perdeler ve geniş desenler gibi detaylar salonu ön plana çıkaran alternatiflerle fark yaratacaktır.