Perde Ölçüsü Nasıl Alınır?

Yukarıdaki sorunun tek bir cevabı yok aslında. Perde ölçüsü almak başlı başına bir konudur. Çünkü perde çeşidine göre ölçü alma biçimi değişiyor. Yani ne tip bir perde kullanılacağına karar verdikten sonra, sıra perde ölçümüne geliyor. Stor ve zebra perde, fon perde, pileli tül perde, kruvaze perde, jaluzi perde ve dikey perde için ölçüm yöntemleri farklı.

perde
perde

Perde Ölçüsü Almanın Püf Noktası

Dilerseniz kısa kısa evlerde sıkça kullanılan 3 perdeye bakalım. İşin püf noktalarına yani.
Fon Perdelerin ölçüsü alınırken, tavandan yere ölçüyü almanız ve bu ölçünün 3 cm eksiği olarak siparişi vermeniz gerekir. Genişlik ise pencere enine bağlıdır.

perde ölçüsü
perde ölçüsü

Pileli tül perdelerin ölçüsü alınırken ise duvardan duvara ölçüyü alabilirsiniz. Ama duvardan duvara istemezseniz, sol ve sağdan eşit biçimde 25 cm boşluk bırakın. Fon perdesinin altında kullanılacağı için boyunu fon perdesi ile aynı yapabileceğiniz gibi, dilerseniz sadece camı kapatacak şekilde de yapabilirsiniz.

pileli perde
pileli perde

Kruvaze ölçüsü alırken ise ki biraz daha zordur aslında, dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Sol ve sağ tarafta camdan kalan yer varsa, yani duvardan duvara cam yoksa mutlaka eşit şekilde 25 cm boşluk bırakın. Pervazdan sola doğru kaç cm taştığınızı belirleyin. Bu sizin için bu tip perdelerde önemli bir detaydır. Tavandan yere kadar ölçün ama asla eksik, fazla değer perdecinize vermeyin.

Kruvaze perde
Kruvaze perde

.