Pembe Renk Aslında Yok mu?

Bilimsel olarak yapılan açıklamalara göre pembe renk olarak kabul edilmiyor. Bu sadece yansıma olarak belirtilen bir renk olup beyin dalgalarının ışığın yansımasından dolayı renk olarak kabul ettiği bir şey olarak açıklandı. Hayatımız içerisinde oldukça fazla olan pembe rengi özellikle kadınların ilgisini çeken bir ton olup küçük kız çocukları içinde vazgeçilmezdir. Pembe pamuk şekerler, çizgi film pembe panter, pembe çiçeklerin yanı sıra pembe hayallere kadar uzanan bir düzine hayatın gerçeği içerisinde pembenin renk olarak kabul edilmemesi oldukça şaşırtıcı oldu.

pembe
pembe

Beynimizin Uydurduğu Yansıma

Bilim adamları tarafından yapılan açıklamaya göre gökkuşağı renkleri arasında yer almayan pembe kırmızı ve mor arasında renk geçişinde beyin dalgalarımız tarafından oluşan bir ton olup böyle bir rengin varlığı renk olarak kabul edilmiyor. Tamamen yansıma olarak ortaya çıkan pembe ile ilgili olarak Prof. Jill Morton tarafından açıklamaya göre “Elbette pembe bir renk.

beyin
beyin

Ancak ışık spektrumunun bir parçası değil. O ekstra spektral bir renk ve ortaya çıkması için başka renklerle karıştırılması gerekiyor. Eğer bir tüp pembe boya alırsanız ve içine beyaz katarsanız pembe elde edersiniz. Örneğin sulu boya çalışıyorsanız, çok fazla miktarda su katar ve bunları kağıt üzerinde kullanırsanız yine pembe elde edersiniz. Teknik olarak gökkuşağı renklerinde pembeyi ortaya çıkaramayacağınız doğrudur. Ancak ışığın içinde diğer renkleri karıştırdığınızda pembeyi elde edersiniz. Bu görsel dünyayı nasıl yorumladığınızla ilgilidir”