İkna Edici İnsanların Özellikleri

İnsanların bir kısmı çevrelerindeki kişiler ile konuşma konusunda oldukça içine kapanıktır. Kimileri de bunların aksine insanları istedikleri her konuda ikna edebiliyor. Pek çok kişi karşılarındakileri ikna etmenin nasıl olduğu konusunda araştırmalar yapsa da konu ile alakalı bilgileri elde edemiyorlar.

Dinleyici Pozisyonda Kalın

Genel olarak insanlar karşılarındaki kişinin onları dinlemesinden çok hoşlanırlar. Bu aşamada dikkat edilecek olan şeylerden biri ise doğru şekilde dinlemeyi yapmak. Gerekli şekilde dinlenmesi sonrasında karşıdaki kişi size bazı püf noktalarını verecektir. Konuşma sona erdiği zaman açık ve kapalı uçlu sorular sorulmalıdır. Böylece kişinin kontrolü tamamen sizde olacaktır.

ikna edici olmak
ikna edici olmak

Karşıdaki Kişinin Fikirlerini Önemsediğinizi Hissettirin

Birçok kişi önemsenmediğini düşünerek fikirlerini beyan etmekten kaçınırlar. Halbuki onlardan fikir alarak önemsendiklerini mutlaka hissettirin.

Kendinizi Doğru Anlatın

Genel itibari ile insanlar karşılarındaki kişiyi dinlerken anlatılan şeyin bir parçası olmayı isterler. Çünkü bu sayede anlatılan şeyleri dinleme oranları ciddi şekilde yükselmiş olacaktır.

ikna etmek
ikna etmek

Öğüt Yerine Tavsiye Verin

Öğüt, insanların bebeklik dönemlerinden itibaren dinledikleri şeylerden bir tanesi. Bundan dolayı da bir süre sonrasında artık öğütleri dinlememeye başlarlar. Dolayısıyla karşınızdaki kişiye öğüt vermek yerine ona aynı şeyi tavsiye vermeyi deneyin. Çıkacak olan sonuçlar tahmin edilenden çok daha etkili olacaktır. Verilecek olan tavsiyeler ile beraber karşıdaki kişiyi ikna etmek hiç olmadığı kadar kolay bir hale gelecek.