Dengeli Beslenmek Adına

Vücuttaki organların işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmeleri için gerekli olan protein, karbonhidrat, yağ, mineral ve vitaminlerin kesinlikle dengeli bir şekilde alım yapılması gerekir. Bahsedilen besin öğelerin vücuda alımında bir dengesizlik ya da uyumsuzluk meydana geldiği takdirde beslenme bozukluğuna neden olarak, hastalıklara davetiye çıkarılmış oluyor.

 Dengeli Beslenmek Adına
Dengeli Beslenmek Adına

Türkiye’de Sık Görülen Beslenme Bozuklukları ve Sebepleri

Oldukça yaygın olan beslenme bozukluğu hastalığı bizim ülkemizde de bir hayli geniş çapta yer alıyor. Doğurganlık özelliğine erişmiş kadınlarda ve genellikle yaşlılarda görülme riski diğerlerine nazaran daha fazladır. Bunun haricinde zayıflarda, şişmanlarda, vitamin ve mineral alımında uyumsuzluk olanlarda, yetişkin tipi şeker hastalığı olanlarda, tansiyon sorunu olanlarda, kalp damar rahatsızlığı olanlarda, bazı çeşit kanserler ve özellikle osteoporoz gibi çok sık rastlanan hastalıklarda yaygın şekilde görülüyor.

 Dengeli Beslenme
Dengeli Beslenme

Beslenme Şekli Nasıl Düzenlenir?

  • Şekerli ve aşırı karbonhidrat içeren besinlerden uzak durularak,
  • Tam buğday unundan elde edilmiş olan ekmeklerin tüketiminin kesilmesiyle,
  • Güne mutlaka kahvaltı ile başlayarak,
  • Kandaki şekeri dengelemek amacıyla ve mideye çok yüklenmemek için az ve öz yemek yenilerek,
  • Düzenli uyku uyumak konusunda titiz olarak,
  • Tuz tüketimini aza indirgeyerek beslenme düzeni oluşturulabilir ve dengesiz beslenme şeklinizi en aza indirgeyebilirsiniz.