Dekorasyon Zevktir

Günümüzün en çok kullanılan sözcüklerinin  arasında dekorasyon geçiyor. Kelime anlamı olarak düzenleme diyebiliriz.  İçinde yaşadığınız mekanları hangi amaçla kullanacaksanız ona uygun olarak, en yüksek verimi alabilecek şekilde, yani kullanışlı ve aynı zamanda güzel bir hale getirmekten bahsediyoruz. Evinizi, ofisinizi, dükkanınızı, yazlığınızı, bahçenizi, kendi odanızı ve hatta masanızın üstünü bile dekore edebilirsiniz. İçinizdeki yaratıcılığı çıkarmak, uyumu ve rahatlığı sağlamak, göze hoş görünmesi temel kriterleriniz. Dekorasyon artık bir iş kolu ve ciddi bir sanayi. Dekoratör olmak için yıllarca okuyorsunuz. İç mimarlığın ciddi bir parçası, hatta tamamı.

Dekorasyon
Dekorasyon

Hepimiz Yaratıcıyızdır Ama

İşin aması var. Bir yeri dekore ederken en önemli konu uyum.  Her hoşunuza gideni aynı anda kullanmayın. Yani ahşapla metal aynı anda ve aynı yerde pek kullanılmaz. Çılgın fikirler peşinde değilseniz, aşırılıklara kaçmıyorsanız sonuçta kişiliğinize uyanı pekala yakalayabilirsiniz. Göze hoş görünmek bu konuda temel dayanak. Size Belçika’nın küçük bir şehrindeki küçük bir otelin dekorasyonunu örnek vermek isteriz.

Dekorasyon
Dekorasyon

Bütün mobilyalar ve aydınlatma beton zemin ve gri duvarlarla uyum içinde. İç mekanlarda sarkıt ve dikit aydınlatma gereçleri kullanılmış ve buna uygun solgun renkli, pratik döşeme ve mobilyalarla endüstriyel bir görünüm sağlanmış. Yani ağır ve koyu renklerle birlikte kullanılan klasik mobilyalar ya da modern çizgili canlı renkli koltuklar yok. Ne amaçlanıyorsa ona göre bir manzara yaratılmış. İşte düzenlemek böyle bir şey.

Dekorasyon dergilerine göz atarak konuya başlayabilirsiniz.