Bu Dünyada Kum Zambakları da Var

Dünyada gerek hayvan olsun, gerek bitki olsun, o kadar çok tür yok olma tehlikesi altında ki. Pandalardan kırmızı timsahlara, kıyı sarımsağı bitkisinden sığla ağaçlarına kadar hemen her şeyi tüketiyoruz. Görünce çoğumuzun fark etmeden geçip gittiği, büyük tehdit altında olan türlerden biri de kum zambakları. Nergisgiller ailesinden olan, kumullu bölgelerde çok görülen, çok yıllık, soğanlı, uzun şeritsi yaprakları olan ve Ağustos –  Ekim ayları arasında beyaz çiçekler açan bir bitki bu.

kum zambağı
kum zambağı

Zavallı Zambak

Tüm Akdeniz ve Ege bölgesi ile Güney Karadeniz’de görülen kum zambaklarının yurt dışına çıkışı yasaklanmış durumda. İyi de biz yurt içinde kalanları bile koruyamıyoruz. Kum zambaklarının en çok görüldüğü yerlerden biri Selçuk ve Kuşadası arasında yer alan Pamucak sahilleri. Buralarda yaşanan yoğun yazlık yapımı  ve sonradan her tarafın sitelerle dolması kum zambaklarının neredeyse sonunu getirdi.

zambak
zambak

Buralardaki kumlarda bitiveren zambaklar, denize gidip gelenler, oynayan çocuklar, tarladan geçen traktörler yüzünden sürekli tahrip oldular. Kuşadası-Dilek Yarımadası Milli Parkı’nda ya da Didim Tavşan Burnu Tabiat Parkı’nda olanlar hiç olmazsa korunabiliyorlar. Zavallı kum zambağı kendini korumak için olsa gerek artık çoğunluk çalı dikenlerinin arasında görülmeye başlamış. Kumsallarda bir zarafet yaratan, kuraklığa ve tuzluluğa dayanan, sıcakta çiçek açan ve su istemeyen kum zambağı kesinlikle yaşamayı hak ediyor.