Asgari Ücretin 800 Tl Olduğu Ülkede İnternet 70 Tl

Türkiye’de maalesef, insanların büyük bölümü görünür gerçeğe değil, hiç bir dayanağı ve ispatı olmayan siyasi nutuklara inanırlar. İktidarın ‘IMF’ye borç veriyoruz’, ‘Merkez bankası kasaları döviz dolu’, ‘işsizlik düşüyor’, ‘ekonomi şaha kalktı’ gibi cümleleri, nedendir bilinmez bir çok kesim tarafından kabul görür.

internet
internet

Oysa gerçekler hem de, bu sözlere inananların burnunun dibindeki gerçekler hiç de öyle değildir. IMF’ye borçlar sıfırlanırken, başka yerlere olan borçlar bir kaç kat artmış, döviz rezervleri sadece döviz kuruna müdahaleye yetecek kadar az olmasına rağmen, çokmuş gibi algılanır. Gibi bir çok işaret olmasına rağmen gerçekler görülmek istenmez.

İnternet Ücreti Gelişmişlik Simgesi

Geçmişte ülkelerin gelişmişlik ölçütleri farklıydı. Kültürel gelişmişlik için kağıt tüketimi, sabun tüketimi gibi ölçütler varken, yeni ölçüm sistemi internet kullanımı ve internet ücretleridir. Elbette internet ücretinin de gelire oranıdır. Gelir olarak asgari ücret baz alınır. ülkemizde 800 lira civarında bir asgari ücrete rağmen, 50 GB ile sınırlandırılmış ve sınırsız olarak satılan internetin ücreti 70 TL’dir. Telefon hattı istemiyorsanız bu ücret 100 liraya yaklaşır.

internet fiyatları
internet fiyatları

AB ülkelerinde ise ortalama internet ücreti sadece 10-15 lira civarındadır. Ortalama ev kirasının 500 lira olduğu ülkemizde asgari ücret ile geçimin gerçekleşmesi bile mucize iken, asgari ücretlinin evinde bilgisayar ve internet olmasını beklemek de mucizeyi beklemek gibidir.