Araçtaki lekeleri temizlemenin püf noktaları

Araçlar günlük olarak kullanıldığı için lekelenebilmektedirler. Aracın dış yüzeyi ile içinde oluşan lekelenmelerin aynı teknikler ile çıkarılması mümkün değildir. Arabanın içinde bulunan koltuk kumaşları oldukça hassas bir temizlik gerektirir. Arabaların koltukları hele deri kaplama ise lekelerin çıkarılması adına daha hassas davranılması şarttır.

Araçtaki lekeleri temizlemenin püf noktaları

Araba koltuğu nasıl temizlenmelidir?

Arabanızın iç kısmının temiz olması oldukça önemlidir. İçerisinde uzun saatler kaldığınız bir alanın pis olması sağlığınızı olumsuz etkiler. Hem görüntü bakımından hem de sağlık için arabanızın içine gerekli bakımı yapmalısınız. Araba koltuklarının temizliği de bu bakımdan önem arz etmektedir. Koltuklarda birden fazla leke oluşabilir. Her leke türüne özgü farklı temizleme yöntemlerini kullanmalısınız.

Deri koltuklar üzerindeki lekelerin giderilmesi

Deri koltuklar için birkaç deri kremi bulunmaktadır. Arabanızın deri koltuklarında oluşacak lekeleri gidermek için ilk olarak deri kremini uygulayıp silmeniz gerekmektedir. Deri koltuğun temizlenmesindeki diğer aşama ise deri lekesi çıkarıcı solüsyonlardır. Solüsyon sürüp temizleme işlemini yaptıktan sonra deri koltuklarınızı mutlaka durulamalısınız. Bu iki işlemi tamamladıktan sonra birkaç saat boyunca koltuklara oturulmaması gerekmektedir.

Mürekkep lekesi nasıl çıkar?

Araba koltuklarınıza mürekkep akmışsa sakın tedirginliğe kapılmayın. Oluşan bu mürekkep lekesinden saç spreyini su ile karıştırıp uygulayarak kurtulabilirsiniz. Su ile karıştırılmış saç spreyini lekeli kısma püskürtün. Daha sonra temiz bir bez ile lekeli kısma baskı uygulayın ki leke diğer kısımlara da yayılmasın. Lekeli kısma baskı uyguladığınız bu bez nemli olmalı ve birkaç kez tekrarlanmalıdır. Fakat tekrar yaparken bezin kirlenmiş kısmını kesinlikle tekrar kullanmamalısınız. Saç spreyi ile koltuğu temizledikten sonra duru bir su ile koltuğunuzu durulayın.

Yağ lekesi nasıl çıkarılır?

Yağ lekesi her durumda oldukça can sıkıcıdır. Araba koltuğunuzda yağ lekesi oluştuysa tiner yardımı ile bu lekeyi kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Yapmak için ilk önce bir kaba küçük bir miktar tiner koyun. Koyduğunuz tiner miktarınca su ilave ederek karıştırın. Yaptığınız bu sulu tiner karışımını bir pamuk yardımı ile lekeli kısma sürün. Daha sonra ise lekeli kısım üzerine mısır unu ve tuz koyun bir gece boyunca hiç dokunmadan bekletin. Ertesi gün elektrikli süpürge kullanarak bu kısmı vakumlayabilirsiniz. Bildiğiniz üzere tiner yakıcı bir maddedir. Bu nedenden dolayı koltuğunuzun kumaş yapısına zarar verebilir. Koltuk kumaşlarınızın zarar görmemesi için tinerli suyu arabanın görünmeyen bir kısmında denemeniz koltuk kumaşları için çok daha iyi olacaktır.