Araba Jantı Nasıl Boyanır?

Araba jantlarını boyama işleminin yapımında farklı aşalar sırayla uygulanmaktadır. Bazı aşamalar ile farklı yöntemler kullanarak boyama yapabilirsiniz.

Jant Boyama

Zaman kaybetmemek adına jant sökme işlemi olmadan jant boyama yapmak var. Jantları sökmeden, aşamaları tamamlayarak işleminin gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Gerekli malzemeler; zımpara ve birer adet jant boyası, jant cilası balata spreyi, PVC bant lastik maskelemesinde kullanılacak, gazete bant ettik maskeleme yapmak için kullanılacaktır.

Jantın Boyama İşlemi

Aracınızın jantını nerede boyayacak olduğunuzu belirleyin. Zemin konusunda doğru seçim yapın. Çünkü herhangi bir şekilde toz yapışmasını istemezsiniz. Trafiğin bir alan seçilmesi avantajlı bir sonuç almak gerekiyor. Jant boyama aşamaları; arabaya maskeleme yapmak. İlk adımınız arabanın boya gelebilecek olan yerlerinin maskelenmesi. Bunun için gazeteler yeterli olacaktır. İyi bir şekilde kaplama yaparsanız, boyama sırasında herhangi bir sorun yaşamazsınız. Araba lastiklerinin maskelenmesi son derece önem taşımaktadır bu nedenle dikkatli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Boyama sırasında boya ile zarar görmesi söz konusu olabilir. Önüne geçmek için PVC bant ile lastiklerin karmaşık olması gerekenin yapılması öneriliyor.

Araba Jantı Nasıl Boyanır

Jantı zımparalama boyama sonrasında olacaktır. Jantın tozunun alınması önceki aşamada epey toz göreceksiniz. Bu tozların temizlenmesi için ise balata püskürtmeyi kullanın. Tozların tam anlamıyla temizlenmesi önemlidir. Sprey ile kolay bir şekilde tozların temizlenmesi sağlanacaktır. Kontrol ederek aşamaları geçerseniz, çok daha beğeneceğiniz bir sonuç ortaya çıkacaktır. Jant boyama aşaması tozların alınmasından sonra jant boyama için hazır hale gelmiş olacak. Herhangi bir şekilde toz ya da buna benzer bir şey de olmamasından direkt olarak boya ile işlem yapılabilir. Çelik jant boyaması bu aşamada titiz bir şekilde yapıldığında sonuç güzel bir şekilde ortaya çıkacaktır. Araba jantının her yerinin güzel bir şekilde boyanmasını sağlamanız oldukça önem taşımaktadır. Sonra boyanın kuruması için yaklaşık olarak bir yarım saat beklemeniz gerekiyor.

Vernik aşaması boyama işleminin gerçekleşmesinden sonra, jantın yarım saat koruması da önemlidir. Bekledikten sonra vernik işlemine geçebilirsiniz. Vernik uygulaması konusunda da titiz davranmanız gerekmektedir. Vernik olması balata tozlarının tutulmasının önüne geçmek için önem taşımaktadır. Ayrıca yağmurlu olan havalarda boyanın akmamasının da önüne geçmiş olacaktır. Çok daha korunaklı bir uygulama konumunda olacağından jant boyaması şeklinde tamamlanmış olacaktır.

Jant boyası aşama aşama bu şekilde yapılmaktadır. Böylece uzun süre kullanacağınız sağalma bir jant boyası yapmış olacaksınız. Kolay bir şekilde işlemleri sırası ile uygulayarak yeni bir jant boyasına sahip olabilirsiniz. Jant boyama yöntemleri arasında sprey boyama yönteminde vardır. Sprey boya ile boyama işleminin yapılması mümkündür. Bu şekilde dikkatli ve özenli bir boyama işlemi sonucu olarak uzun zaman yıpranmadan kullanabileceğiniz jantlara sahip olmanız mümkün olmaktadır. Özellikle özenli bir boyama işlemi için boyama aşamalarının sırasını takip ederek yapak önemlidir.