Alzheimer Hastalığı Nedir?

Alzheimer hastalığı nedir? Alzheimer bir unutkanlık hastalığıdır. Daha çok Beyin hücrelerinin zaman içinde ölmesi ile alakalı bir durumdur. Üstelik bu hücreler zaman içerinde öldüğü için bir daha toparlanması geç oluyor. Ancak uzmanların bu süreyi yavaşlattığını söylediği birkaç kişi var.

Alzheimer’de genel olarak 4 ila 8 yıl arasında ölüm gerçekleşir. Ancak günümüz teknolojisinde tespit edilen 20 yıl daha yaşayan Alzheimer hastaları bulunuyor. Bunların yanında Alzheimer erken teşhis edildiğinde yavaşlatılması hata durdurulması gibi seçeneklerde doğabiliyor. Genel anlamda bunama denilen ve yaşlılıkta sıkça görülen bir olaydır. Bunun sebebi insanın hücrelerini yaşlandıkça azalması ve yenilenme sürelerinin uzamasıdır.

Alzheimer Hastalığı Yavaşlatma ve Tedavi

Alzheimer hastalığı yavaşlatma ve tedavi hastalığını tetikleyen veya Alzheimer hastalığının ilerlemesini durduran birkaç yöntem mevcut. Bunlardan bir tanesi kitap okumaktır. Kitap okumak beyindeki hücrelerde bilgileri tazeler. Bu sebepten hücre ölme eğilimi daha da azalır. Bireyler kitap okuduklarında beyindeki hücreleri çalışır ve bu sayede beyin kaslarında gelişmiş olur.

Alzheimer hastası olan kişilerde tedavi amaçlı birkaç yöntem mevcut. Bunlar hastanelerde genel olarak eskiyi hatırlatma eğilimine giriyor. Bu kısmen de yararlı olsa bireyin hafızasında unuttuğu şeyleri geri getirmesi, bir adım öne gitmesini sağlayacaktır. Yani daha sağlıklı olan ve hala bilgiler taşıyan hücreler, bireyin aklına gelmesi gerekiyor.

Alzheimer Hastalığı Riski

Alzheimer hastalığı riski 30 ve 40 yaşlarına kadar indi. Yani bazı kişilerde 30 ya 40 yaşlarında Alzheimer başlangıcı olarak tabir edilen dönem başlıyor. Ancak korkulması gereken bir durum da yok. Çünkü Alzheimer başlangıcından sonraki evreler uzun zamanlar sürecince gerçekleşir ve yaklaşık olarak 65 yaş üstünde Alzheimer orta seviyelerine gelinebilir. Ancak bu kişiden kişiye değişen bir durumdur.

Alzheimer için somon, sardalya gibi balık türlerinin yanında ceviz gibi bazı alınması gereken yiyecekler önemli olarak geçer. Alzheimer ileriki seviyelerde konuşma yetisini kaybedilebilir. Bu, artık son evredir. Alzheimer olmamak veya Alzheimer olma süresini ileriki yıllara taşımak için birey beyin kaslarını güçlendirmelidir. Üstelik unutmamak için belirli vitaminleri yemelidir.