Mide Yanması Şikayeti Olanlar Dikkat

 

Mide yanması rahatsızlığı son yıllarda daha da sık görülen bir hastalık haline  geldi. Sorunun kaynağı midedeki asidin yemek borusuna kadar gelerek ve oradan da gırtlak bölgesine ulaşmasıdır. Bu durum ile kişide ekşilik ve midedeki yanma hissiyatı uyandırır.

Mide Yanması Sebeplerinden Bazıları

 Mide yanmasına sebep olan gıda ve besinler vardır. Bunlardan bazıları soğan, domates, sarımsak, baharatlı yemekler, nane kızartma türleri ve benzeri. Yani sizde de eğer mide yanması problemi varsa bu tür yiyeceklerden uzak durmalısınız.

mide yanması
mide yanması

 Mide Yanması Nasıl Tedavi Edilmeli?

 Mide yanmasının tedavisi için mutlaka doktor kontrolünde ilaç kullanmalısınız. Bunun dışınd ek olarak endoskopik tedavi yöntemi bulunur. Bu yöntem çok yaygın uygulanmasa da bazı kişilerde faydasını göstermiştir.

mide hastalıkları
mide hastalıkları

 Mide Yanmasını Engellemek İçin Hangi Önlemler Alınmalı?

 Kendinizce alabileceğiniz tedbirlerden ilki dar kıyafetlerden uzak durmak ve kilo almamaya çalışmak. Bunun nedeni bir nevi reflü problemi olan mide yanmasının sebebi kan basıncı artışındandır. Yine dar kemer de kullanmamalısınız. Yukarında sayılan yiyeceklerden sakınırsanız mide yanmasına engel olabilirsiniz.