Kronik Bel ve Sırt Ağrıları mı Çekiyorsunuz?

Masa başı çalışmaktan, sürekli hareketsiz kalmaktan ya da hep aynı pozisyonda sabit durmaktan gibi birçok sebepten kaynaklanan sırt ya da bel ağrılarınız olabilir. Bunların üzerine eğilmezseniz, zamanla kronikleşir ve günlük hayatınızı bile etkileyen boyutlara ulaşabilir.

bel ağrısı
bel ağrısı

Ağrılarınızın Birçok Farklı Sebebi Olabilir

Omurgalardan kaynaklanan bu ağrıların asıl sebebi omurgalar arasında bulunan kasların gerilmesidir. Peki, bu kaslar neden gerilir? Bazen yanlış oturma şekillerinden, bazen fazla ağır yükleri kaldırmaya çalışmaktan ya da stresten bile kaslarınız gerilebilir. Bunlara maruz kalmamak için gün içinde bazı hususlara dikkat etmeniz gerekir. Mesela uzun süre hareketsiz kalmamalısınız. Masa başı bir iş yapıyorsanız da, 1 saatte bir kalkıp ofis içinde yürümelisiniz.

bel ağrısı tedavisi
bel ağrısı tedavisi

Bazen ağrılarınız daha şiddetli ise, soğuk kompres bile uygulayabilirsiniz. Bazıları bunun tam tersine sıcak uygulama yapılması gerektiğini düşünürken, aslında 48 saatten daha az bir süre ağrı çektiyseniz soğuk uygulama yapabilirsiniz ancak ağrınız 48 saati geçti ise o zaman sıcak kompres yapmalısınız ki bu sayede kaslarınız biraz dinlensin.